25   Show all »
Toggle Poster Visibility
Workshop
Thu May 3rd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #1
Exponentially vanishing sub-optimal local minima in multilayer neural networks
Daniel Soudry · Elad Hoffer
Workshop
Thu May 3rd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #2
The Mirage of Action-Dependent Baselines in Reinforcement Learning
George Tucker · Surya Bhupatiraju · Shixiang Gu · Richard E Turner · Zoubin Ghahramani · Sergey Levine
Workshop
Thu May 3rd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #3
Gradient-based Optimization of Neural Network Architecture
Will Grathwohl · Elliot Creager · Seyed Ghasemipour · Richard Zemel
Workshop
Thu May 3rd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #4
Building Generalizable Agents with a Realistic and Rich 3D Environment
Yi Wu · Yuxin Wu · Georgia Gkioxari · Yuandong Tian
Workshop
Thu May 3rd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #5
Adaptive Path-Integral Approach for Representation Learning and Planning
Jung-Su Ha · Young-Jin Park · Hyeok-Joo Chae · Soon-Seo Park · Han-Lim Choi
Workshop
Thu May 3rd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #6
Benefits of Depth for Long-Term Memory of Recurrent Networks
Yoav Levine · Or Sharir · Amnon Shashua
Workshop
Thu May 3rd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #7
Accelerating Neural Architecture Search using Performance Prediction
Bowen Baker · Otkrist Gupta · Ramesh Raskar · Nikhil Naik
Workshop
Thu May 3rd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #8
Faster Discovery of Neural Architectures by Searching for Paths in a Large Model
Hieu Pham · Melody Y. Guan · Barret Zoph · Quoc V Le · Jeff Dean
Workshop
Thu May 3rd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #9
DLVM: A modern compiler infrastructure for deep learning systems
Richard Wei · Lane Schwartz · Vikram Adve
Workshop
Thu May 3rd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #10
Reconstructing evolutionary trajectories of mutations in cancer
Yulia Rubanova · Ruian Shi · Roujia Li · Jeff Wintersinger · Amit Deshwar · Nil Sahin · Quaid Morris
Workshop
Thu May 3rd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #11
DeepNCM: Deep Nearest Class Mean Classifiers
Samantha Guerriero · Barbara Caputo · Thomas Mensink
Workshop
Thu May 3rd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #12
Causal Discovery Using Proxy Variables
Mateo Rojas-Carulla · · David Lopez-Paz
Workshop
Thu May 3rd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #13
PixelSNAIL: An Improved Autoregressive Generative Model
Xi Chen · Nikhil Mishra · Mostafa Rohaninejad · Pieter Abbeel
Workshop
Thu May 3rd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #14
PPP-Net: Platform-aware Progressive Search for Pareto-optimal Neural Architectures
Jin-Dong Dong · An-Chieh Cheng · Da-Cheng Juan · wei wei · Min Sun
Workshop
Thu May 3rd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #15
Intriguing Properties of Adversarial Examples
Ekin Cubuk · Barret Zoph · Samuel S Schoenholz · Quoc V Le
Workshop
Thu May 3rd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #16
Efficient Recurrent Neural Networks using Structured Matrices in FPGAs
Zhe Li · Shuo Wang · Caiwen Ding · Qinru Qiu · Yanzhi Wang · Yun Liang
Workshop
Thu May 3rd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #17
Censoring Representations with Multiple-Adversaries over Random Subspaces
Yusuke Iwasawa · Kotaro Nakayama · Yutaka Matsuo
Workshop
Thu May 3rd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #18
Systematic Weight Pruning of DNNs using Alternating Direction Method of Multipliers
Tianyun Zhang · · Yipeng Zhang · Yanzhi Wang · Makan Fardad
Workshop
Thu May 3rd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #19
Spectral Capsule Networks
Mohammad Taha Bahadori
Workshop
Thu May 3rd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #20
One-Shot Imitation from Observing Humans via Domain-Adaptive Meta-Learning
Tianhe Yu · Chelsea Finn · Annie Xie · Sudeep Dasari · Tianhao Zhang · Pieter Abbeel · Sergey Levine
Workshop
Thu May 3rd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #21
Towards Variational Generation of Small Graphs
Martin Simonovsky · Nikos Komodakis
Workshop
Thu May 3rd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #22
Rotational Unit of Memory
Rumen R Dangovski · Li Jing · Marin Soljacic
Workshop
Thu May 3rd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #23
Autoregressive Generative Adversarial Networks
Yasin YAZICI · Kim-Hui Yap · Stefan Winkler
Workshop
Thu May 3rd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #24
Regret Minimization for Partially Observable Deep Reinforcement Learning
Peter Jin · Sergey Levine · Kurt Keutzer
Workshop
Thu May 3rd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #25
PDE-Net: Learning PDEs from Data
Zichao Long · Yiping Lu · Xianzhong Ma · Bin Dong