ICLR 2019 Schedule Overview

Monday 5/6, AM Session Chair: Katerina Fragkiadaki 

  • 7:00 am - 6:30 pm:  Registration Desk open
  • 8:45 - 9:00: Opening Remarks
  • 9:45 - 10:30: Workshops (Running concurrently with main conference) 
  • 9:00 - 9:45: Invited Talk 1: Cynthia Dwork
  • 9:45 - 10:00: Contributed talk 1: Generating High Fidelity Images with Subscale Pixel Networks and Multidimensional Upscaling
  • 10:00 - 10:15: Contributed talk 2: BA-Net: Dense Bundle Adjustment Networks
  • 10:15 - 10:30: Contributed talk 3: Large Scale GAN Training for High Fidelity Natural Image Synthesis
  • 10:30 - 11:00: Coffee Break
  • 11:00 - 1:00: Workshops continued (Running concurrently with main conference) 
  • 1:00 - 2:30: Lunch - on your own

Monday 5/6, PM Session Chair: Asja Fischer

  • 3:15 - 4:00: Workshops continued (Running concurrently with main conference)
  • 2:30 - 3:15: Invited Talk 2: Léon Bottou
  • 3:15 - 3:30: Contributed talk 4: On Random Deep Weight-Tied Autoencoders: Exact Asymptotic Analysis, Phase Transitions, and Implications to Training
  • 3:30 - 3:45: Contributed talk 5: How Powerful are Graph Neural Networks? 
  • 3:45 - 4:00: Contributed talk 6: The Lottery Ticket Hypothesis: Finding Sparse, Trainable Neural Networks
  • 4:00 - 4:30: Coffee Break
  • 4:30 - 6:30: Workshops continued (Running concurrently with main conference)
  • 6:30 - 7:30: Opening Reception
  • 7:00 - 7:30: Newcomers Welcome to ICLR - Rivergate Room

Tuesday 5/7, AM Session Chair: Yan Liu

  • 8:00 am - 6:30 pm: Registration Desk open
  • 9:00 am - 6:30 pm;  LatinX in AI and Black and AI joint workshop
  • 9:00 - 9:45: Invited Talk 3: Emily Shuckburgh
  • 9:45 - 10:00: Contributed talk 7: Learning Protein Structure with a Differentiable Simulator
  • 10:00 - 10:15: Contributed talk 8: Enabling Factorized Piano Music Modeling and Generation with the MAESTRO Dataset
  • 10:15 - 10:30: Contributed talk 9: A Unified Theory of Early Visual Representations from Retina to Cortex through Anatomically Constrained Deep CNNs
  • 10:30 - 11:00: Coffee Break
  • 11:00 - 1:00: Poster Session
  • 1:00 - 2:30: Lunch - on your own 

Tuesday 5/7, PM Session Chair: David Warde-Farley

  • 2:30 - 3:15: Invited Talk 4: Ian Goodfellow
  • 3:15 - 3:30: Contributed talk 10: Slalom: Fast, Verifiable and Private Execution of Neural Networks in Trusted Hardware 
  • 3:30 - 3:45: Contributed talk 11: Learning to Remember More with Less Memorization
  • 3:45 - 4:00: Contributed talk 12: Learning Robust Representations by Projecting Superficial Statistics Out
  • 4:00 - 4:15: Contributed talk 13: ImageNet-trained CNNs are biased towards texture; increasing shape bias improves accuracy and robustness
  • 4:15 - 4:30: Coffee Break
  • 4:30 - 6:30: Poster Session

Wednesday 5/8, AM Session Chair: Chelsea Finn

  • 8:00 am - 6:30 pm: Registration Desk open
  • 9:00 - 9:45: Invited Talk 5: Pierre-Yves Oudeyer
  • 9:45 - 10:00: Contributed talk 14: Learning deep representations by mutual information estimation and maximization 
  • 10:00 - 10:15: Contributed talk 15: KnockoffGAN: Generating Knockoffs for Feature Selection using Generative Adversarial Networks
  • 10:15 - 10:30: Contributed talk 16: Deterministic Variational Inference for Robust Bayesian Neural Networks
  • 10:30 - 10:45: Contributed talk 17: FFJORD: Free-Form Continuous Dynamics for Scalable Reversible Generative Models
  • 10:45 - 11:00: Coffee Break
  • 11:00 - 1:00: Poster Session
  • 1:00 - 2:30: Lunch - on your own

Wednesday 5/8, PM

  • 2:30 - 3:15: Invited Talk 6: Zeynep Tufekci
  • 3:15 - 4:15: ICLR Debate: Leslie Kaelbling
  • 4:15 - 4:30: Coffee Break
  • 4:30 - 6:30: Poster Session

Thursday 5/9, AM Session Chair: Graham Neubig

  • 8:00 am - 12:00 pm: Registration Desk open
  • 9:00 - 9:45: Invited Talk 7: Mirella Lapata
  • 9:45 - 10:00: Contributed talk 18: Pay Less Attention with Lightweight and Dynamic Convolutions
  • 10:00 - 10:15: Contributed talk 19: The Neuro-Symbolic Concept Learner: Interpreting Scenes, Words, and Sentences From Natural Supervision
  • 10:15 - 10:30: Contributed talk 20: Smoothing the Geometry of Probabilistic Box Embeddings
  • 10:30 - 10:45: Contributed talk 21: Ordered Neurons: Integrating Tree Structures into Recurrent Neural Networks
  • 10:30 - 11:00: Coffee Break
  • 11:00 - 1:00: Poster Session
  • 1:00 - 2:30: Lunch - on your own

Thursday 5/9, PM Session Chair: Jasper Snoek

  • 2:30 - 3:15: Invited Talk 8: Noah Goodman 
  • 3:15 - 3:30: Contributed talk 21: Meta-Learning Update Rules for Unsupervised Representation Learning 
  • 3:30 - 3:45: Contributed talk 22: Temporal Difference Variational Auto-Encoder
  • 3:45 - 4:00: Contributed talk 23: Transferring Knowledge across Learning Processes
  • 4:00 - 4:30: Coffee Break
  • 4:30 - 6:30: Poster Session
  • 6:30 - 8:30 - Closing Reception