196  
Toggle Poster Visibility
Workshop
Mon Apr 30th 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #1
Feature Incay for Representation Regularization
YUHUI YUAN · Kuiyuan Yang · Jianyuan Guo · Chao Zhang · Jingdong Wang
Workshop
Mon Apr 30th 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #2
Capturing Human Category Representations by Sampling in Deep Feature Spaces
Joshua Peterson · Krisha Aghi · Jordan W Suchow · Alexander Ku · Thomas L Griffiths
Workshop
Mon Apr 30th 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #3
STOCHASTIC GRADIENT LANGEVIN DYNAMICS THAT EXPLOIT NEURAL NETWORK STRUCTURE
Zachary Nado · Jasper Snoek · Roger Grosse · David Duvenaud · James Martens · Bowen Xu
Workshop
Mon Apr 30th 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #4
Towards Mixed-initiative generation of multi-channel sequential structure
Anna Huang · Sherol Chen · Mark Nelson · Douglas Eck
Workshop
Mon Apr 30th 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #5
Semi-Supervised Learning With GANs: Revisiting Manifold Regularization
Bruno Lecouat · Chuan-Sheng Foo · Houssam Zenati · Vijay Chandrasekhar
Workshop
Mon Apr 30th 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #6
Predicting Embryo Morphokinetics in Videos with Late Fusion Nets & Dynamic Decoders
Nathan Ng · Julian McAuley · Julian Gingold · Nina Desai · Zachary Lipton
Workshop
Mon Apr 30th 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #7
Differentiable Neural Network Architecture Search
Richard Shin · Charles Packer · Dawn Song
Workshop
Mon Apr 30th 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #8
Towards Specification-Directed Program Repair
Richard Shin · Illia Polosukhin · dawn song
Workshop
Mon Apr 30th 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #9
Local Explanation Methods for Deep Neural Networks Lack Sensitivity to Parameter Values
Julius Adebayo · Justin Gilmer · Ian Goodfellow · Been Kim
Workshop
Mon Apr 30th 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #10
ShakeDrop regularization
Yoshihiro Yamada · Masakazu Iwamura · Koichi Kise
Workshop
Mon Apr 30th 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #11
Faster Neural Networks Straight from JPEG
Lionel Gueguen · Alexander Sergeev · Ruoqian Liu · Jason Yosinski
Workshop
Mon Apr 30th 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #12
Generative Modeling for Protein Structures
Namrata Anand · Possu Huang
Workshop
Mon Apr 30th 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #13
Selecting the Best in GANs Family: a Post Selection Inference Framework
Yao Hung Tsai · Yi Wu · Makoto Yamada · · Ichiro Takeuchi · Kenji Fukumizu
Workshop
Mon Apr 30th 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #14
Stable and Effective Trainable Greedy Decoding for Sequence to Sequence Learning
Yun Chen · Kyunghyun Cho · Samuel R. Bowman · Victor OK Li
Workshop
Mon Apr 30th 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #15
A Language and Compiler View on Differentiable Programming
Fei Wang · Tiark Rompf
Workshop
Mon Apr 30th 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #16
Tempered Adversarial Networks
Mehdi Sajjadi · Giambattista Parascandolo · · Bernhard Schoelkopf
Workshop
Mon Apr 30th 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #17
Towards Provable Control for Unknown Linear Dynamical Systems
Sanjeev Arora · Elad Hazan · Holden Lee · Karan Singh · Cyril Zhang · Yi Zhang
Workshop
Mon Apr 30th 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #18
LSTM Iteration Networks: An Exploration of Differentiable Path Finding
Lisa Lee · Emilio Parisotto · Devendra Singh Chaplot ·
Workshop
Mon Apr 30th 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #19
Exploring Deep Recurrent Models with Reinforcement Learning for Molecule Design
Daniel Neil · Marwin Segler · Laura Guasch · Mohamed Ahmed · Dean Plumbley · Matthew Sellwood · Nathan Brown
Workshop
Mon Apr 30th 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #20
Policy Optimization with Second-Order Advantage Information
Jiajin Li · Baoxiang Wang
Workshop
Mon Apr 30th 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #21
Deep Convolutional Malware Classifiers Can Learn from Raw Executables and Labels Only
Marek Krčál · Ondřej Švec · Martin Bálek · Otakar Jašek
Workshop
Mon Apr 30th 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #22
TransNets for Review Generation
Rose Kanjirathinkal · William W Cohen
Workshop
Mon Apr 30th 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #23
Extending the Framework of Equilibrium Propagation to General Dynamics
Benjamin Scellier · Anirudh Goyal Alias Parth Goyal · Jonathan Binas · Thomas Mesnard · Yoshua Bengio
Workshop
Mon Apr 30th 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #24
Additive Margin Softmax for Face Verification
Feng Wang · Weiyang Liu · Hanjun Dai · Haijun Liu · Jian Cheng
Workshop
Mon Apr 30th 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #25
Tree-to-tree Neural Networks for Program Translation
Xinyun Chen · Chang Liu ·
Workshop
Mon Apr 30th 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #1
Winner's Curse? On Pace, Progress, and Empirical Rigor
D. Sculley · Jasper Snoek · Alex Wiltschko · Ali Rahimi
Workshop
Mon Apr 30th 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #2
Learning Rich Image Representation with Deep Layer Aggregation
Fisher Yu · Dequan Wang · Evan Shelhamer · Trevor Darrell
Workshop
Mon Apr 30th 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #3
Realistic Evaluation of Semi-Supervised Learning Algorithms
Avital Oliver · Augustus Odena · Colin Raffel · Ekin Cubuk · Ian Goodfellow
Workshop
Mon Apr 30th 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #4
Learning to Learn Without Labels
Luke Metz · Niru Maheswaranathan · Brian Cheung
Workshop
Mon Apr 30th 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #5
MemCNN: a Framework for Developing Memory Efficient Deep Invertible Networks
Sil van de Leemput · Jonas Teuwen · Rashindra Manniesing
Workshop
Mon Apr 30th 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #6
Conditional Networks for Few-Shot Semantic Segmentation
Kate Rakelly · Evan Shelhamer · Trevor Darrell · Alexei Efros · Sergey Levine
Workshop
Mon Apr 30th 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #7
An Optimization View on Dynamic Routing Between Capsules
Dilin Wang ·
Workshop
Mon Apr 30th 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #8
Gradients explode - Deep Networks are shallow - ResNet explained
Georg Philipp · · Jaime Carbonell
Workshop
Mon Apr 30th 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #9
Learning Invariance with Compact Transforms
Anna Thomas · Albert Gu · Tri Dao · Atri Rudra · Christopher Re
Workshop
Mon Apr 30th 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #10
An interpretable LSTM neural network for autoregressive exogenous model
Tian Guo · Tao Lin · Yao Lu
Workshop
Mon Apr 30th 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #11
Are Efficient Deep Representations Learnable?
Maxwell Nye · Andrew Saxe
Workshop
Mon Apr 30th 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #12
FigureQA: An Annotated Figure Dataset for Visual Reasoning
Samira Ebrahimi Kahou · Vincent Michalski · Adam Atkinson · Ákos Kádár · Adam Trischler · Yoshua Bengio
Workshop
Mon Apr 30th 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #13
Learning via social awareness: improving sketch representations with facial feedback
Natasha Jaques · Jesse Engel · David Ha · · Rosalind Picard · Douglas Eck
Workshop
Mon Apr 30th 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #14
HoME: a Household Multimodal Environment
Simon Brodeur · · Ankesh Anand · Florian Golemo · Luca Celotti · Florian Strub · Jean Rouat · Hugo Larochelle · Aaron Courville
Workshop
Mon Apr 30th 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #15
Negative eigenvalues of the Hessian in deep neural networks
Guillaume Alain · Nicolas Le Roux · Pierre-Antoine Manzagol
Workshop
Mon Apr 30th 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #16
GILBO: One Metric to Measure Them All
Alexander Alemi · Ian Fischer
Workshop
Mon Apr 30th 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #17
GitGraph - from Computational Subgraphs to Smaller Architecture Search Spaces
Kamil Bennani-Smires · Claudiu Cristian Musat · Andreea Hossmann · Michael Baeriswyl
Workshop
Mon Apr 30th 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #18
Combating Adversarial Attacks Using Sparse Representations
Soorya Gopalakrishnan · Zhinus Marzi · Upamanyu Madhow · Ramtin Pedarsani
Workshop
Mon Apr 30th 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #19
Bayesian Incremental Learning for Deep Neural Networks
Maxim Kochurov · Timur Garipov · Dmitrii Podoprikhin · Dmitry Molchanov · Arsenii Ashukha · Dmitry Vetrov
Workshop
Mon Apr 30th 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #20
Can Deep Reinforcement Learning solve Erdos-Selfridge-Spencer Games?
Maithra Raghu · Alex Irpan · Jacob Andreas · Robert Kleinberg · Quoc V Le · Jon Kleinberg
Workshop
Mon Apr 30th 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #21
Predict Responsibly: Increasing Fairness by Learning to Defer
David Madras · Richard Zemel ·
Workshop
Mon Apr 30th 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #22
Resilient Backpropagation (Rprop) for Batch-learning in TensorFlow
Ciprian Florescu · Christian Igel
Workshop
Mon Apr 30th 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #23
Semiparametric Reinforcement Learning
Mika Jain · Mika Jain
Workshop
Mon Apr 30th 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #24
Learning Deep Models: Critical Points and Local Openness
Maher Nouiehed · Meisam Razaviyayn
Workshop
Mon Apr 30th 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #25
Pelee: A Real-Time Object Detection System on Mobile Devices
Jun Wang · · Shuang Ao ·
Workshop
Mon Apr 30th 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #26
ComboGAN: Unrestricted Scalability for Image Domain Translation
Asha Anoosheh · Eirikur Agustsson ·
Workshop
Tue May 1st 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #1
Investigating Human Priors for Playing Video Games
Rachit Dubey · Pulkit Agrawal · Deepak Pathak · Alexei Efros · Thomas L Griffiths
Workshop
Tue May 1st 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #2
An Evaluation of Fisher Approximations Beyond Kronecker Factorization
César Laurent · Thomas George · Xavier Bouthillier · Nicolas Ballas · Pascal Vincent
Workshop
Tue May 1st 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #3
ChatPainter: Improving Text to Image Generation using Dialogue
Shikhar Sharma · Dendi Suhubdy · Vincent Michalski · Samira Ebrahimi Kahou · Yoshua Bengio
Workshop
Tue May 1st 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #4
Meta-Learning for Batch Mode Active Learning
Sachin Ravi · Hugo Larochelle
Workshop
Tue May 1st 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #5
Learning and Memorization
Satrajit Chatterjee
Workshop
Tue May 1st 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #6
Spatially Parallel Convolutions
Peter Jin · Boris Ginsburg · Kurt Keutzer
Workshop
Tue May 1st 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #7
Fast and Accurate Text Classification: Skimming, Rereading and Early Stopping
Keyi Yu · Yang Liu · Alex Schwing · Jian Peng
Workshop
Tue May 1st 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #8
Analysis of Cosmic Microwave Background with Deep Learning
Siyu He · Siamak Ravanbakhsh · Shirley Ho
Workshop
Tue May 1st 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #9
Monotonic models for real-time dynamic malware detection
Alexander Chistyakov · · Aleksandr Shevelev ·
Workshop
Tue May 1st 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #10
Nonlinear Acceleration of CNNs
Damien Scieur · Edouard Oyallon · Alexandre d'Aspremont · Francis Bach
Workshop
Tue May 1st 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #11
Decoupling Dynamics and Reward for Transfer Learning
Harsh Satija · Amy Zhang · Joelle Pineau
Workshop
Tue May 1st 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #12
Uncertainty Estimation via Stochastic Batch Normalization
Andrei Atanov · Arsenii Ashukha · Dmitry Molchanov · Kirill Neklyudov · Dmitry P. Vetrov
Workshop
Tue May 1st 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #13
Learning Efficient Tensor Representations with Ring Structure Networks
Qibin Zhao · Masashi Sugiyama · Longhao Yuan · Andrzej Cichocki
Workshop
Tue May 1st 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #14
To Prune, or Not to Prune: Exploring the Efficacy of Pruning for Model Compression
Michael Zhu · Suyog Gupta
Workshop
Tue May 1st 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #15
On the Limitation of Local Intrinsic Dimensionality for Characterizing the Subspaces of Adversarial Examples
Pei-Hsuan Lu · Pin-Yu Chen · Chia-Mu Yu
Workshop
Tue May 1st 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #16
Hockey-Stick GAN
Edgar Minasyan · John Whaley
Workshop
Tue May 1st 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #17
Fast Node Embeddings: Learning Ego-Centric Representations
Tiago Pimentel · Adriano Veloso · Nivio Ziviani
Workshop
Tue May 1st 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #18
Synthesizing Audio with GANs
Chris Donahue · Julian McAuley · Miller Puckette
Workshop
Tue May 1st 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #19
Multi-Agent Generative Adversarial Imitation Learning
Jiaming Song · Hongyu Ren · Dorsa Sadigh · Stefano Ermon
Workshop
Tue May 1st 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #20
LEARNING AND ANALYZING VECTOR ENCODING OF SYMBOLIC REPRESENTATION
· · Paul Smolensky · Rishabh Singh
Workshop
Tue May 1st 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #21
SGD on Random Mixtures: Private Machine Learning under Data Breach Threats
Kangwook Lee · Kyungmin Lee · Hoon Kim · Changho Suh · Kannan Ramchandran
Workshop
Tue May 1st 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #22
Neuron as an Agent
Shohei Ohsawa · Kei Akuzawa · Tatsuya Matsushima · Gustavo Bezerra · Yusuke Iwasawa · Hiroshi Kajino · · Yutaka Matsuo
Workshop
Tue May 1st 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #23
Weightless: Lossy weight encoding for deep neural network compression
Brandon Reagen · Udit Gupta · Robert Adolf · Michael Mitzenmacher · Alexander Rush · Alexander Rush · Gu-Yeon Wei
Workshop
Tue May 1st 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #24
A Dataset To Evaluate The Representations Learned By Video Prediction Models
Ryan Szeto · Simon Stent · German Ros · Jason J Corso
Workshop
Tue May 1st 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #25
Empirical Analysis of the Hessian of Over-Parametrized Neural Networks
Levent Sagun · Utku Evci · Veli Ugur Guney · Yann Dauphin · Leon Bottou
Workshop
Tue May 1st 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #1
Universal Successor Representations for Transfer Reinforcement Learning
Chen Ma · Junfeng Wen ·
Workshop
Tue May 1st 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #2
A Proximal Block Coordinate Descent Algorithm for Deep Neural Network Training
Tsz Kit Lau · Jinshan Zeng · Baoyuan Wu · Yuan Yao
Workshop
Tue May 1st 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #3
Jointly Learning "What" and "How" from Instructions and Goal-States
Dzmitry Bahdanau · Felix Hill · Jan Leike · Edward Hughes · Pushmeet Kohli · Edward Grefenstette
Workshop
Tue May 1st 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #4
Deep learning mutation prediction enables early stage lung cancer detection in liquid biopsy
Steven T. Kothen-Hill · Asaf Zviran · Rafael Schulman · Sunil Deochand · Federico Gaiti · Dillon Maloney · Kevin Huang · Willey Liao · Nicolas Robine · Nathaniel Omans · Dan Landau
Workshop
Tue May 1st 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #5
Evaluating visual "common sense" using fine-grained classification and captioning tasks
Raghav Goyal · Farzaneh Mahdisoltani · Guillaume Berger · Waseem Gharbieh · Ingo Bax · Roland Memisevic
Workshop
Tue May 1st 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #6
Deep Neural Maps
Mehran Pesteie · Purang Abolmaesumi · Robert Rohling
Workshop
Tue May 1st 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #7
Comparing Fixed and Adaptive Computation Time for Recurrent Neural Networks
Daniel Fojo · Víctor Campos · Xavier Giro-i-Nieto
Workshop
Tue May 1st 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #8
Compression by the signs: distributed learning is a two-way street
Jeremy Bernstein · Yu-Xiang Wang · Kamyar Azizzadenesheli · anima anandkumar
Workshop
Tue May 1st 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #9
Rethinking Style and Content Disentanglement in Variational Autoencoders
Rui Shu · Shengjia Zhao · Mykel J Kochenderfer
Workshop
Tue May 1st 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #10
Clustering Meets Implicit Generative Models
Francesco Locatello · Damien Vincent · Ilya Tolstikhin · Gunnar Rätsch · · Bernhard Schoelkopf
Workshop
Tue May 1st 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #11
Minimally Redundant Laplacian Eigenmaps
David Pfau · Christopher P Burgess
Workshop
Tue May 1st 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #12
Neural Program Search: Solving Programming Tasks from Description and Examples
Illia Polosukhin ·
Workshop
Tue May 1st 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #13
ReinforceWalk: Learning to Walk in Graph with Monte Carlo Tree Search
· Jianshu Chen · Po-Sen Huang · Yuqing Guo · Jianfeng Gao
Workshop
Tue May 1st 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #14
Adversarial Spheres
Justin Gilmer · Luke Metz · Fartash Faghri · Samuel S Schoenholz · · Martin Wattenberg · Ian Goodfellow
Workshop
Tue May 1st 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #15
Attacking the Madry Defense Model with $L_1$-based Adversarial Examples
Yash Sharma · Pin-Yu Chen
Workshop
Tue May 1st 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #16
Stable Distribution Alignment Using the Dual of the Adversarial Distance
Ben Usman · Kate Saenko · Brian Kulis
Workshop
Tue May 1st 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #17
A Flexible Approach to Automated RNN Architecture Generation
Martin Schrimpf · Stephen Merity · James Bradbury · richard socher
Workshop
Tue May 1st 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #18
Variance-based Gradient Compression for Efficient Distributed Deep Learning
Yusuke Tsuzuku · Hiroto Imachi · Takuya Akiba
Workshop
Tue May 1st 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #19
A differentiable BLEU loss. Analysis and first results
noe casas · Marta R. Costa-jussà · Jose A.R Fonollosa
Workshop
Tue May 1st 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #20
Kronecker Recurrent Units
Cijo Jose · Moustapha Cisse · Francois Fleuret
Workshop
Tue May 1st 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #21
Expert-based reward function training: the novel method to train sequence generators
Joji Toyama · Yusuke Iwasawa · Kotaro Nakayama · Yutaka Matsuo
Workshop
Tue May 1st 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #22
The loss surface and expressivity of deep convolutional neural networks
Quynh Nguyen · Matthias Hein
Workshop
Tue May 1st 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #23
Semi-Supervised Few-Shot Learning with MAML
Rinu Boney · Alexander Ilin
Workshop
Tue May 1st 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #24
Stacked Filters Stationary Flow For Hardware-Oriented Acceleration Of Deep Convolutional Neural Networks
Yuechao Gao · Nianhong Liu · Zhang Sheng
Workshop
Wed May 2nd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #1
Learning Invariances for Policy Generalization
Remi Combes · · Harm Seijen
Workshop
Wed May 2nd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #2
Practical Hyperparameter Optimization
Stefan Falkner · ·
Workshop
Wed May 2nd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #3
Concept Learning with Energy-Based Models
Igor Mordatch
Workshop
Wed May 2nd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #4
Adapting to Continuously Shifting Domains
Andreea Bobu · Eric Tzeng · Judy Hoffman · Trevor Darrell
Workshop
Wed May 2nd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #5
AUTOMATED DESIGN USING NEURAL NETWORKS AND GRADIENT DESCENT
oliver hennigh
Workshop
Wed May 2nd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #6
Learning Longer-term Dependencies in RNNs with Auxiliary Losses
Trieu Trinh · Andrew Dai · Thang Luong · Quoc V Le
Workshop
Wed May 2nd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #7
Depth separation and weight-width trade-offs for sigmoidal neural networks
Amit Jayant Deshpande · Navin Goyal ·
Workshop
Wed May 2nd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #8
Analyzing and Exploiting NARX Recurrent Neural Networks for Long-Term Dependencies
Robert DiPietro · Christian Rupprecht · Nassir Navab · Gregory Hager
Workshop
Wed May 2nd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #9
THE EFFECTIVENESS OF A TWO-LAYER NEURAL NETWORK FOR RECOMMENDATIONS
Oleg Rybakov · Vijai Mohan · · Scott LeGrand · Rejith Joseph · Kiuk Chung · Siddharth Singh · Qian You · Eric Nalisnick · Leo Dirac · Runfei Luo
Workshop
Wed May 2nd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #10
Coupled Ensembles of Neural Networks
Anuvabh Dutt · Denis Pellerin · Georges Quénot
Workshop
Wed May 2nd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #11
SpectralWords: Spectral Embeddings Approach to Word Similarity Task for Large Vocabularies
Ivan Lobov
Workshop
Wed May 2nd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #12
Diversity-Driven Exploration Strategy for Deep Reinforcement Learning
Zhang-Wei Hong · Tzu-Yun Shann · Shih-Yang Su · Yi-Hsiang Chang · Chun-Yi Lee
Workshop
Wed May 2nd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #13
Understanding the Loss Surface of Single-Layered Neural Networks for Binary Classification
Shiyu Liang · Ruoyu Sun · Yixuan Li ·
Workshop
Wed May 2nd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #14
Distributional Adversarial Networks
Chengtao Li · David Alvarez-Melis · Keyulu Xu · Stefanie Jegelka · Suvrit Sra
Workshop
Wed May 2nd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #15
Multiple Source Domain Adaptation with Adversarial Learning
Han Zhao · Shanghang Zhang · Guanhang Wu · · José Moura · Geoff Gordon
Workshop
Wed May 2nd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #16
Black-box Attacks on Deep Neural Networks via Gradient Estimation
Arjun Nitin Bhagoji · Warren He · Bo Li ·
Workshop
Wed May 2nd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #17
Decoding Decoders: Finding Optimal Representation Spaces for Unsupervised Similarity Tasks
Vitalii Zhelezniak · Dan Busbridge · April Shen · Samuel Smith · Nils Y Hammerla
Workshop
Wed May 2nd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #18
IamNN: Iterative and Adaptive Mobile Neural Network for efficient image classification
Sam Leroux · Pavlo Molchanov · Pieter Simoens · Bart Dhoedt · Thomas Breuel · Jan Kautz
Workshop
Wed May 2nd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #19
Isolating Sources of Disentanglement in Variational Autoencoders
Tian Qi Chen · Xuechen Li · Roger Grosse · David Duvenaud
Workshop
Wed May 2nd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #20
No Spurious Local Minima in a Two Hidden Unit ReLU Network
Chenwei Wu · jiajun luo · Jason D Lee
Workshop
Wed May 2nd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #21
COLD FUSION: TRAINING SEQ2SEQ MODELS TOGETHER WITH LANGUAGE MODELS
Anuroop Sriram · Heewoo Jun · Sanjeev Satheesh · Adam Coates
Workshop
Wed May 2nd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #22
Covariant Compositional Networks For Learning Graphs
Risi Kondor · Truong Son Hy · · Brandon Anderson · Shubhendu Trivedi
Workshop
Wed May 2nd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #23
Challenges in Disentangling Independent Factors of Variation
Attila Szabo · Qiyang Hu · Tiziano Portenier · Matthias Zwicker · Paolo Favaro
Workshop
Wed May 2nd 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #1
DiCE: The Infinitely Differentiable Monte-Carlo Estimator
Jakob Foerster · Gregory Farquhar · Maruan Al-Shedivat · Tim Rocktaeschel · Eric P Xing ·
Workshop
Wed May 2nd 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #2
Easing non-convex optimization with neural networks
David Lopez-Paz · Levent Sagun
Workshop
Wed May 2nd 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #3
In reinforcement learning, all objective functions are not equal
Romain Laroche ·
Workshop
Wed May 2nd 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #4
Weighted Geodesic Distance Following Fermat's Principle
Facundo Sapienza · Pablo Groisman · Matthieu Jonckheere
Workshop
Wed May 2nd 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #5
Wasserstein Auto-Encoders: Latent Dimensionality and Random Encoders
Paul Rubenstein · Bernhard Schoelkopf · Ilya Tolstikhin
Workshop
Wed May 2nd 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #6
Learning Disentangled Representations with Wasserstein Auto-Encoders
Paul Rubenstein · Bernhard Schoelkopf · Ilya Tolstikhin
Workshop
Wed May 2nd 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #7
Time-Dependent Representation for Neural Event Sequence Prediction
Yang Li · Nan Du · Samy Bengio
Workshop
Wed May 2nd 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #8
Feature-Based Metrics for Exploring the Latent Space of Generative Models
Samuli Laine
Workshop
Wed May 2nd 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #9
Convolutional Sequence Modeling Revisited
Shaojie Bai · Zico Kolter · Vladlen Koltun
Workshop
Wed May 2nd 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #10
Scalable Estimation via LSH Samplers (LSS)
Ryan Spring · Anshumali Shrivastava
Workshop
Wed May 2nd 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #11
Searching for Activation Functions
Prajit Ramachandran · Barret Zoph · Quoc V Le
Workshop
Wed May 2nd 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #12
Efficient Entropy For Policy Gradient with Multi-Dimensional Action Space
Yiming Zhang · Quan Vuong · Kenny Song · Xiao-Yue Gong · Keith Ross
Workshop
Wed May 2nd 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #13
NAM - Unsupervised Cross-Domain Image Mapping without Cycles or GANs
Yedid Hoshen · Lior Wolf
Workshop
Wed May 2nd 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #14
3D-Scene-GAN: Three-dimensional Scene Reconstruction with Generative Adversarial Networks
Chong Yu · Yun Wang
Workshop
Wed May 2nd 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #15
Ensemble Robustness and Generalization of Stochastic Deep Learning Algorithms
Tom Zahavy · Bingyi Kang · Alexander Sivak · Jiashi Feng · huan xu · Shie Mannor
Workshop
Wed May 2nd 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #16
Learning How Not to Act in Text-based Games
Matan Haroush · · Daniel Mankowitz ·
Workshop
Wed May 2nd 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #17
Iterative GANs for Rotating Visual Objects
Ysbrand Galama · Thomas Mensink
Workshop
Wed May 2nd 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #18
Training Shallow and Thin Networks for Acceleration via Knowledge Distillation with Conditional Adversarial Networks
Zheng Xu · Yen-Chang Hsu · Jiawei Huang
Workshop
Wed May 2nd 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #19
LSH-SAMPLING BREAKS THE COMPUTATIONAL CHICKEN-AND-EGG LOOP IN ADAPTIVE STOCHASTIC GRADIENT ESTIMATION
Beidi Chen · Yingchen Xu · Anshumali Shrivastava
Workshop
Wed May 2nd 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #20
Graph Partition Neural Networks for Semi-Supervised Classification
Renjie Liao · Marc Brockschmidt · Danny Tarlow · Alexander Gaunt · Raquel Urtasun · Richard Zemel
Workshop
Wed May 2nd 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #21
Aspect-based Question Generation
Wenpeng Hu · Bing Liu · Jinwen Ma · Dongyan Zhao · Rui Yan
Workshop
Wed May 2nd 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #22
DNA-GAN: Learning Disentangled Representations from Multi-Attribute Images
Taihong Xiao · Jiapeng Hong · Jinwen Ma
Workshop
Wed May 2nd 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #23
Beyond Finite Layer Neural Networks: Bridging Deep Architectures and Numerical Differential Equations
Yiping Lu · Aoxiao Zhong · Quanzheng Li · Bin Dong
Workshop
Thu May 3rd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #1
Exponentially vanishing sub-optimal local minima in multilayer neural networks
Daniel Soudry · Elad Hoffer
Workshop
Thu May 3rd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #2
The Mirage of Action-Dependent Baselines in Reinforcement Learning
George Tucker · Surya Bhupatiraju · Shixiang Gu · Richard E Turner · Zoubin Ghahramani · Sergey Levine
Workshop
Thu May 3rd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #3
Gradient-based Optimization of Neural Network Architecture
Will Grathwohl · Elliot Creager · Seyed Ghasemipour · Richard Zemel
Workshop
Thu May 3rd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #4
Building Generalizable Agents with a Realistic and Rich 3D Environment
Yi Wu · Yuxin Wu · Georgia Gkioxari · Yuandong Tian
Workshop
Thu May 3rd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #5
Adaptive Path-Integral Approach for Representation Learning and Planning
Jung-Su Ha · Young-Jin Park · Hyeok-Joo Chae · Soon-Seo Park · Han-Lim Choi
Workshop
Thu May 3rd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #6
Benefits of Depth for Long-Term Memory of Recurrent Networks
Yoav Levine · Or Sharir · Amnon Shashua
Workshop
Thu May 3rd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #7
Accelerating Neural Architecture Search using Performance Prediction
Bowen Baker · Otkrist Gupta · Ramesh Raskar · Nikhil Naik
Workshop
Thu May 3rd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #8
Faster Discovery of Neural Architectures by Searching for Paths in a Large Model
Hieu Pham · Melody Y. Guan · Barret Zoph · Quoc V Le · Jeff Dean
Workshop
Thu May 3rd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #9
DLVM: A modern compiler infrastructure for deep learning systems
Richard Wei · Lane Schwartz · Vikram Adve
Workshop
Thu May 3rd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #10
Reconstructing evolutionary trajectories of mutations in cancer
Yulia Rubanova · Ruian Shi · Roujia Li · Jeff Wintersinger · Amit Deshwar · Nil Sahin · Quaid Morris
Workshop
Thu May 3rd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #11
DeepNCM: Deep Nearest Class Mean Classifiers
Samantha Guerriero · Barbara Caputo · Thomas Mensink
Workshop
Thu May 3rd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #12
Causal Discovery Using Proxy Variables
Mateo Rojas-Carulla · · David Lopez-Paz
Workshop
Thu May 3rd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #13
PixelSNAIL: An Improved Autoregressive Generative Model
Xi Chen · Nikhil Mishra · Mostafa Rohaninejad · Pieter Abbeel
Workshop
Thu May 3rd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #14
PPP-Net: Platform-aware Progressive Search for Pareto-optimal Neural Architectures
Jin-Dong Dong · An-Chieh Cheng · Da-Cheng Juan · wei wei · Min Sun
Workshop
Thu May 3rd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #15
Intriguing Properties of Adversarial Examples
Ekin Cubuk · Barret Zoph · Samuel S Schoenholz · Quoc V Le
Workshop
Thu May 3rd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #16
Efficient Recurrent Neural Networks using Structured Matrices in FPGAs
Zhe Li · Shuo Wang · Caiwen Ding · Qinru Qiu · Yanzhi Wang · Yun Liang
Workshop
Thu May 3rd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #17
Censoring Representations with Multiple-Adversaries over Random Subspaces
Yusuke Iwasawa · Kotaro Nakayama · Yutaka Matsuo
Workshop
Thu May 3rd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #18
Systematic Weight Pruning of DNNs using Alternating Direction Method of Multipliers
Tianyun Zhang · · Yipeng Zhang · Yanzhi Wang · Makan Fardad
Workshop
Thu May 3rd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #19
Spectral Capsule Networks
Mohammad Taha Bahadori
Workshop
Thu May 3rd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #20
One-Shot Imitation from Observing Humans via Domain-Adaptive Meta-Learning
Tianhe Yu · Chelsea Finn · Annie Xie · Sudeep Dasari · Tianhao Zhang · Pieter Abbeel · Sergey Levine
Workshop
Thu May 3rd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #21
Towards Variational Generation of Small Graphs
Martin Simonovsky · Nikos Komodakis
Workshop
Thu May 3rd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #22
Rotational Unit of Memory
Rumen R Dangovski · Li Jing · Marin Soljacic
Workshop
Thu May 3rd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #23
Autoregressive Generative Adversarial Networks
Yasin YAZICI · Kim-Hui Yap · Stefan Winkler
Workshop
Thu May 3rd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #24
Regret Minimization for Partially Observable Deep Reinforcement Learning
Peter Jin · Sergey Levine · Kurt Keutzer
Workshop
Thu May 3rd 11:00 AM -- 01:00 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #25
PDE-Net: Learning PDEs from Data
Zichao Long · Yiping Lu · Xianzhong Ma · Bin Dong
Workshop
Thu May 3rd 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #1
Inference in probabilistic graphical models by Graph Neural Networks
KiJung Yoon · Renjie Liao · Yuwen Xiong · Lisa Zhang · Ethan Fetaya · Raquel Urtasun · Richard Zemel · Xaq Pitkow
Workshop
Thu May 3rd 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #2
Reward Estimation for Variance Reduction in Deep Reinforcement Learning
Joshua Romoff · Alexandre Piche · Peter Henderson · Vincent Francois-Lavet · Joelle Pineau
Workshop
Thu May 3rd 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #3
Online variance-reducing optimization
Nicolas Le Roux · Reza Babanezhad Harikandeh · Pierre-Antoine Manzagol
Workshop
Thu May 3rd 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #4
Extending Robust Adversarial Reinforcement Learning Considering Adaptation and Diversity
Hiroaki Shioya · Yusuke Iwasawa · Yutaka Matsuo
Workshop
Thu May 3rd 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #5
Leveraging Constraint Logic Programming for Neural Guided Program Synthesis
Lisa Zhang · Gregory Rosenblatt · Ethan Fetaya · Renjie Liao · William Byrd · Raquel Urtasun · Richard Zemel
Workshop
Thu May 3rd 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #6
Simple and efficient architecture search for Convolutional Neural Networks
Thomas Elsken · Jan Metzen · Frank Hutter
Workshop
Thu May 3rd 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #7
Adversarial Policy Gradient for Alternating Markov Games
Chao Gao · Martin Mueller · Ryan Hayward
Workshop
Thu May 3rd 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #8
Meta-Learning a Dynamical Language Model
Thomas Wolf · Julien Chaumond · Victor Sanh
Workshop
Thu May 3rd 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #9
A moth brain learns to read MNIST
Charles Delahunt · Nathan Kutz
Workshop
Thu May 3rd 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #10
Learning Representations and Generative Models for 3D Point Clouds
Panagiotis Achlioptas · Olga Diamanti · Ioannis Mitliagkas · Leonidas Guibas
Workshop
Thu May 3rd 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #11
Designing Efficient Neural Attention Systems Towards Achieving Human-level Sharp Vision
Abdul Rahman Abdul Ghani · Nishanth Koganti · Alfredo Solano · Yusuke Iwasawa · Kotaro Nakayama · Yutaka Matsuo
Workshop
Thu May 3rd 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #12
Finding Flatter Minima with SGD
Devansh Arpit
Workshop
Thu May 3rd 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #13
eCommerceGAN: A Generative Adversarial Network for e-commerce
Ashutosh Kumar · Arijit Biswas · Subhajit Sanyal
Workshop
Thu May 3rd 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #14
SufiSent - Universal Sentence Representations Using Suffix Encodings
Siddhartha Brahma
Workshop
Thu May 3rd 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #15
Regularization Neural Networks via Constrained Virtual Movement Field
Zhendong Zhang · Cheolkon Jung
Workshop
Thu May 3rd 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #16
Neural network parameter regression for lattice quantum chromodynamics simulations in nuclear and particle physics
Phiala Shanahan · Daniel Trewartha · William Detmold
Workshop
Thu May 3rd 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #17
Shifting Mean Activation Towards Zero with Bipolar Activation Functions
Lars Eidnes · Arild Nøkland
Workshop
Thu May 3rd 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #18
Learning to Organize Knowledge with N-Gram Machines
Fan Yang · Jiazhong Nie · William W Cohen · Ni Lao
Workshop
Thu May 3rd 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #19
An Experimental Study of Neural Networks for Variable Graphs
Xavier Bresson · Thomas Laurent
Workshop
Thu May 3rd 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #20
Reinforcement Learning from Imperfect Demonstrations
Yang Gao · · Ji Lin · Fisher Yu · Sergey Levine · Trevor Darrell
Workshop
Thu May 3rd 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #21
Adaptive Memory Networks
Daniel Li · Asim Kadav
Workshop
Thu May 3rd 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #22
Parametric Adversarial Divergences are Good Task Losses for Generative Modeling
Gabriel Huang · Hugo Berard · Ahmed Touati · Gauthier Gidel · Pascal Vincent · Simon Lacoste-Julien
Workshop
Thu May 3rd 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #23
Learning to Infer
Joseph Marino · Yisong Yue · Stephan Mandt
Workshop
Thu May 3rd 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #24
3D-FilterMap: A Compact Architecture for Deep Convolutional Neural Networks
Yingzhen Yang · Jianchao Yang · Ning Xu · Wei Han · Nebojsa Jojic · Thomas Huang
Workshop
Thu May 3rd 04:30 -- 06:30 PM @ East Meeting Level 8 + 15 #25
GeoSeq2Seq: Information Geometric Sequence-to-Sequence Networks
Alessandro Bay · Biswa Sengupta